Тема: Розвиток
освіти та науки
Мета: охарактеризувати особливості
розвитку української культури кінця ХУ111-п.пХ1Хст., з»ясувати основні
досягнення українців у галузі освіти та науки в даний період; розвивати в учнів
уміння працювати з документами, таблицями, аналізувати історичний матеріал,
виділяти головне й другорядне, робити висновки, складати порівняльну
характеристику та зіставляти інформацію з різних історичних джерел; виховувати в учнів естетичні смаки й
уподобання, вчити їх культурі спілкування.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: документи, таблиці, портрети діячів
культури.
Хід уроку:
- Організаційний момент:
Повідомлення нової теми
11. Актуалізація опорних
знань
Евристична бесіда
- Яку політику проводили Російський та Австрійський уряди наукраїнських землях? Як ця політика могла вплинути на культурний розвиток України?
- Які політичні та соціально-економічні процеси відбувалися в Україні в першій половині Х1Хстоліття? Як вони могли вплинути на культурний розвиток ?
- Чи позначився національний рух на розвитку української культури?
111. Мотивація
навчальної діяльності
Головним явищем
історичного процесу в Україні в п.п.Х1хст. було українське національне
відродження. І перш за все великий вплив воно мало на розвиток української
культури: мовознавства, історичної науки, етнографії, літератури, науки,
освіти, мистецтва. Але розвиток української культури відбувався за складних
умов.
1У. Сприйняття та усвідомлення навчального
матеріалу
Робота з таблицею
Фактори, які впливали на розвиток української культури
|
|
Завдання:
- Із наведених факторів визначте ті, що негативно чи позитивно впливали на розвиток української культури.
Самостійна робота учнів у групах
Питання «Розвиток освіти» та «Розвиток науки» вивчаються учнями самостійно.
Учні працюють із підручником, додатковим матеріалом та документами. На
виконання відводиться 7-8хв. Потім відбувається обговорення.
1-а група
Розпорядження попечителя Київського учбового округу ректору Київського універсистету про встановлення таємного
нагляду за викладачами (30 листопада 1834року)
«Беручи до уваги умови тутешнього краю, я вважаю за потрібне запропонувати
вашому високородію доводити негайно до мого відома про такі обставини:
- Якщо б у лекціях панів викладачів університету міг вкрастися хибний напрям, що протидіяв вірі, моральності, покірності властям, і викликав любов до якоїсь прабатьківщини, відокремленої перекрученими думками від спільної улюбленої вітчизни, для цього я покладаю на вас пильний, але таємний нагляд за викладанням університетських лекцій.
- Якщо б на нарадах університетських присутственних місць міг вкрастися дух непокори властям і протидія планам уряду.
- Якщо б ви зі свого боку помітили особисті недозволені вчинки членів університету або зв»язки з людьми неблагонадійними чи підозрілими» (Сарбей В.Г.Історія України Х1Х-початок ХХ ст. – К.:Генеза,1996.-с.101)
Завдання:
-
проаналізуйте
документ і визначте, за яких умов розвивалася освіта в Україні в п.п.Х1Хст.
-
чого
і чому найбільше побоювалася царська влада?
-
Що
мав на увазі автор документа, коли згадував «прабатьківщину»і «вітчизну», і що
саме його непокоїло?
Із висловлювання
Міністра народної освіти О.С.Шишкова
«... Наставлять
земледельческого сына в риторике было бы приуготовлять его быть худым и
бесполезным или еще вредным гражданином. Но правила и наставления в
христианских добродетелях, в доброй нравственности нужны всякому, не выводят
никого из определенного ему судьбой места и во всех состояниях и случаях делают
его и почтенным, и кротким, и довольным, и благополучным». (Історія України. Курс лекцій у двох книгах.Книга
1. Від найдавніших часів до кінця Х1Хст.-К.:Либідь,1991.-С.427)
Завдання
-
проаналізувати
документ та визначити, якою була урядова політика в освітній сфері
-
чому
царський уряд так боявся освіченості українського народу?
2-га група
Опрацьовують
матеріал підручника, використовуючи портрети М.Остроградського, Т.Осиповського,
М.Максимовича, М.Костомарова, М.Маркевича.
Завдання:
-
якою
була урядова політика щодо розвитку науки в Україні?
-
В
яких галузях уславилися українські вчені?
-
Який
внесок зробили вчені, зображені на ілюстраціях
За
результатами роботи учні складають таблицю:
Діячі науки
|
Їхній внесок у
розвиток науки
|
Михайло
Остроградський
|
|
Тимофій
Осиповський
|
|
Михайло
Максимович
|
|
Микола
Костомаров
|
|
Микола Маркевич
|
|
У. Узагальнення та систематизація знань
Порівняйте
розвиток освіти та науки на українських землях у складі Російської та
Австрійської імперій.
У1. Домашнє завдання
- Опрацювати підручник
- За допомогою додаткової літератури підготувати питання щодо розвитку української культури пп Х1Хст:
1група – розвиток
літератури;
2група – розвиток
театру;
3група –
традиційно-побутова культура.
Комментариев нет:
Отправить комментарий